Przejdź do treści

Woreczki obciążeniowe – wspierają rozwój Twojego dziecka

woreczki do ćwiczeń

Woreczki obciążeniowe to często wykorzystywany produkt nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale również jako forma doskonałej zabawy. Sposobów na wykorzystanie woreczków jest nieskończenie wiele – tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Jak wykorzystać ich potencjał?

Świetnie nadają się jako zabawka stymulująca nie tylko do prawidłowego rozwoju dziecka, ale także wspierająca jego kreatywność i chęć poznawania świata. O to kilka przykładów ciekawych zabaw z wykorzystaniem woreczków do ćwiczeń:

Rzut do celu

Wykorzystajcie dowolny pojemnik, garnek lub karton, który posiadacie w domu. Możecie wyznaczyć taśmą określone pola i przyporządkowane im punkty. Ustalcie zasady i kolejność rzutu. Rzut ręką okazuje się zbyt łatwy, nic trudnego zamieńcie ją na stopę.

Gra w klasy

Oprócz woreczków potrzebujecie jedynie taśmy malarskiej, którą wyznaczycie pola gry. Ta zabawa nie tylko świetnie ćwiczy koordynację ruchową dziecka, ale także umiejętności liczenia. Ta gra łączy pokolenia więc koniecznie zaproście pozostałych domowników do zabawy.

Pamięciowe memory

Wielokolorowe woreczki świetnie nadają się do zgadywanek. Łączcie je w pary, grupujcie według własnych zasad. To świetna zabawa, która ćwiczy koncentrację i pamięć. Woreczki możecie łączyć nie tylko kolorystycznie, ale także ze względu na strukturę materiałów z których są uszyte lub ich wagi.

Stopa za stopą

Nieregularnie rozkładające się wypełnienie woreczka to super ścieżka sensoryczna. Do tego celu możecie wybierać woreczki z różnym pod względem struktury i wielkości wypełnieniem. Zabawa ta ćwiczy zmysł dotyku i równowagi.

Woreczek na głowie

To najczęściej wykorzystywany sposób na ćwiczenia i zabawę z woreczkami obciążeniowymi. Woreczek kładziemy na czubku głowy i w drogę!!! Jeśli zabawa ta z czasem okaże się zbyt łatwa możemy zaprojektować ciekawy slalom z różnymi przeszkodami, który należy przejść w taki sposób, aby woreczek ciągle pozostał na swoim miejscu. Ta zabawa świetnie ćwiczy równowagę dziecka.

Chwytna stopa

Zwinne stópki dziecka łapią woreczek obciążeniowy i przenoszą go w inne, określone w zasadach gry miejsce. Kto pierwszy ten lepszy – ustalcie ilość woreczków i wyznaczcie czas zabawy. Na tablicy stwórzcie ranking zwycięzców. Do zabawy zaproście wszystkich domowników – ta zabawa nie tylko rozwinie zmysł równowagi, ale dostarczy Wam również wiele frajdy.

Mały budowniczy

W prosty sposób można przygotować własne woreczki obciążeniowe. Gdy macie ich już dużo zagrajcie w grę „mały budowniczy”. Woreczki układajcie jeden na drugim, aż powstanie wysoka wieża. Dbajcie, aby żaden element wieży nie odstawał, lub odwrotnie – układajcie je naprzemiennie. Tutaj to wy ustalacie zasady gry.

Co daje zabawa z woreczkami do ćwiczeń?

Zabawa z woreczkami obciążeniowymi to sposób nie tylko na harmonijny i zrównoważony rozwój dziecka, ale także pomysł na świetną zabawę łączącą całe pokolenia. To zabawka wielofunkcyjna wpływa na rozwój motoryczny dziecka, rozwija jego kreatywność oraz buduje głębokie relacje z bliskimi. Sposobów na ich wykorzystanie jest nieskończenie wiele i zależą tylko od waszej pomysłowości. Życzymy Wam miłej zabawy!