Przejdź do treści

Kołdra obciążeniowa i zaburzenia integracji sensorycznej

kołdra obciążeniowa integracja sensoryczna

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak wiele bodźców napływa do nas ze środowiska zewnętrznego. Ile rzeczy widzimy, dotykamy, słyszymy dźwięki, odczuwamy zapachy czy próbujemy nowe smaki. Na ich podstawie nie tylko poznajemy otaczający nas świat, ale również wyzwalamy konkretną reakcję.

Co to jest integracja sensoryczna?

Wszystkie te działania wymagają od nas zaangażowania naszego układu sensorycznego, który odbierając informacje za pomocą naszych zmysłów: dotyku, słuchu, węchu, wzroku i smaku przekazuje je za pomocą receptorów do naszego centralnego ośrodka decyzyjnego czyli mózgu.

Niezwykle ważną rolę odgrywa również zmysł przedsionkowo-proprioceptywny. Pierwszy z nich to tak zwany zmysł równowagi, drugi zaś zwany czuciem głębokim odpowiada za ułożenie poszczególnych części naszego ciała w przestrzeni. Dzięki receptorom zawartym w mięśniach, ścięgnach, więzadłach i torebkach stawowych przesyłana jest informacja na temat naszego ciała: jego ułożenia oraz ruchu, a to wpływa na naszą równowagę i płynność działań.

Dlaczego integracja sensoryczna jest taka ważna?

Prawidłowe działanie zmysłu przedsionkowo-proprioceptywnego jest niezbędne do zrównoważonego rozwoju i reakcji naszych funkcji czuciowych, poznawczych i ruchowych. Jeśli równowaga pomiędzy odbiorem bodźców i ich przetwarzaniem zostaje zaburzona wtedy możemy mówić o dysfunkcji tego układu czyli zaburzeniach integracji sensorycznej. Zaburzenia te często można zauważyć już u małych dzieci i wpływają one nie tylko na prawidłowy rozwój dziecka, ale również na jego komfort psychiczny. W sytuacji gdy jego zachowanie odbiega od przyjętych norm społecznych mogą pojawiać się takie uczucie jak izolacja, odrzucenie czy niezrozumienie ze strony rówieśników. Warto zaznaczyć, że im wcześniej zdiagnozujemy zaburzenia SI, tym szybciej możemy rozpocząć działania nakierowane na terapię, przez co mamy większe szanse na osiągnięcie lepszych wyników w leczeniu.

Jak powinna przebiegać terapia SI?

„Terapia SI najczęściej przebiega w formie zabawy. Poprzez huśtanie się w hamakach, balansowanie, zabawy z piłką układ nerwowy i mózg dziecka uczy się właściwego reagowania na bodźce zewnętrzne i integracji wrażeń płynących z różnych zmysłów. Jeżeli terapia prowadzona jest przez certyfikowanego terapeutę i opiera się na rzetelnej diagnozie, po kilku miesiącach powinny być widoczne pozytywne efekty – poprawie ulega sprawność fizyczna dziecka, jego funkcjonowanie emocjonalne, a także koncentracja, funkcje wzrokowe i słuchowe.” – według opinii terapeutki Pauliny Wolak z Positive Therapy Specjalistycznego Centrum Diagnozy i Terapii.

Czy kołdra obciążeniowa jest pomocna w leczeniu zaburzeń SI?

Pomocne w leczeniu zaburzeń integracji sensorycznej jest zastosowanie kołdry obciążeniowej. To produkt, który pomoże uzupełnić prowadzoną terapię w środowisku domowym. Jej działanie opiera się na stymulacji układu proprioceptywnego, poprzez delikatny nacisk na ciało w trakcie snu lub ćwiczeń dopasowanych do potrzeb konkretnej osoby. Długotrwałe stosowanie kołdry wpływa na sprawne odbieranie i przetwarzanie bodźców płynących z zewnątrz oraz łagodzi stres i lęk, związany z wcześniejszym deficytem w tym zakresie. Kołdra obciążeniowa stymuluje układ nerwowy dziecka do prawidłowego rozwoju i działania, wpływając jednocześnie na poprawę jego samopoczucia oraz wyciszenie. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na koncentrację oraz skupienie na działaniach w ciągu dnia, jak również wyciszenie i nieprzerwany sen w nocy.