Przejdź do treści

Kołdra Obciążeniowa to produkt wykorzystywany obecnie w leczeniu wielu zaburzeń psychofizycznych takich jak:

  • ADHD
  • ZESPÓŁ ASPERGERA
  • ZESPÓŁ DOWNA
  • AUTYZM
  • ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
  • BEZSENNOŚĆ
  • ZABURZENIA SNU
  • DEPRESJA
  • NERWICA
  • PORAŻENIE MÓZGOWE
  • STANY LĘKOWE
  • ZACHOWANIA AGRESYWNE

Jeśli Twoje dziecko ma:

* wzmożoną lub obniżoną wrażliwość na bodźce

* problemy z koncentracją

* obniżony poziom koordynacji ruchowej

* nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej ( zbyt duża lub zbyt niska)

* trudności w zachowaniu

* zdiagnozowane różnego rodzaju zaburzenia psychofizyczne

to jest to produkt dla Ciebie.

Kołdra obciążeniowa, aby spełniać jak najlepiej swoją funkcję stymulującą powinna być dobrana prawidłowo do konkretnej osoby. W momencie korzystania z tej samej kołderki przez inną osobę terapia może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale również przynieść negatywne skutki.

Wybierając kołderkę obciążeniową należy zwrócił uwagę na następujące jej parametry:

1. Waga kołderki – z reguły terapeuci zalecają obciążenie na poziomie 10-15% wagi ciała. O wielkości obciążenia zawsze decyduje terapeuta prowadzący dziecko, gdyż to właśnie on znając potrzeby dziecka, może najlepiej określić wagę kołderki. Ważne, aby dokładnie określić przed zamówieniem ile ma ważyć kołderka, gdyż obciążenie jest zaszywane na stałe bez możliwości zmiany. Niestety rozprucie takiej kołderki jest wyjątkowe pracochłonne, trwa to często dłużej niż uszycie nowej, szczególnie, że trzeba to robić bardzo delikatnie, tak aby nie uszkodzić tkanin.

2. Wzrost dziecka – rozmiar kołderki powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Obecnie w ofercie posiadamy kołderki o standardowych wymiarach, ale przygotowujemy dla Państwa każdą wielkość. Kołderka powinna mieć następującą długość:

WZROST DZIECKA + 20CM do 30CM = DŁUGOŚĆ KOŁDERKI
(do 30cm w przypadku wzrostu podanego w niepełnych dziesiątkach)

Jeśli kołderka będzie zbyt duża obciążenie zalecane przez terapeutę będzie rozszyte na zbyt dużej powierzchni, a co za tym idzie obciążenie punktowe (kwadrat 10x10cm) będzie zbyt małe. Oznacza to, że kołderka będzie dociążać ciało w sposób nie wystarczający. Dodatkowo większa część kołderki będzie leżeć po za ciałem dziecka, dociążając materac łóżka zamiast dziecko. W przypadku gdy obawiamy się że dziecko zbyt szybko wyrośnie ze swojej kołderki warto zainwestować w Kołderkę ROŚNIJ ZE MNĄ. Początkowo stosujemy główną część kołderki i to właśnie dla niej podajemy wielkość obciążenia jaką zalecił terapeuta prowadzący dziecko. W momencie gdy dziecko podrośnie dopinamy dodatkową część suwakiem. Dodatkowa część wydłuża kołderkę o 30cm. Obciążenie w dopinanej części jest proporcjonalne do zamawianej części głównej. Dzięki temu po dopięciu dodatkowej części kołderka ma nadal równomiernie rozłożone obciążenie na całej powierzchni.

3. Rodzaj obciążenia – wypełnienie kołderki stanowi granulat szklany lub kulki szklane. Każdy rodzaj wypełnienia jest hipoalergiczny i bezpieczny dla dziecka. Dodatkową zaletą każdego wypełnienia jest możliwość prania kołderki w wodzie. Obciążenie rozszyte jest równomiernie na całej powierzchni kołderki. W przypadku gdy dziecko ma zdiagnozowaną nadwrażliwość słuchową lub dotykową zalecanym wypełnieniem są kulki szklane, które w przeciwieństwie do granulatu nie wydają trzeszczącego dźwięku podczas przesypywania się obciążenia wewnątrz kołderki. Są również delikatniejsze w dotyku.

4. Tkaniny – najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne takie jak bawełna. Jest to szczególnie ważne gdy mamy do czynienia z alergią. Ważne jest również to, aby kołderka była specjalnie wzmocniona wewnątrz dodatkowymi warstwami białej bawełny. Tylko takie wzmocnienie daje gwarancję, że wypełnienie nie wydostanie się na zewnątrz kołderki. W przypadku gdy dziecko ma dużą nadwrażliwość dotykową warto stosować Pled Obciążeniowy, który zamiast tkaniny bawełnianej na spodzie ma wszyty mięciutki polar Minky. Mięciutki polarek na spodniej części jest miły w dotyku, a używanie pledu staje się dla dziecka przyjemnością, a nie obowiązkiem.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZAKUPU ZA POŚREDNICTWEM FORMULARZA ZAMÓWIEŃ ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE

Z PRZYJEMNOŚCIĄ ODPOWIEMY NA WSZYSTKIE PYTANIA I POMOŻEMY W PRAWIDŁOWYM DOBORZE KOŁDERKI ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych jak dobrać wagę? – Sensoric

Kupując kołdrę obciążeniową wiemy już jak duże znaczenie ma prawidłowy dobór jej wielkości i wagi do jej przyszłego użytkownika czyli
tzw. indywidualne dopasowanie. Okazuje się jednak, że wybór wzoru tkaniny, z której ma być uszyta kołdra obciążeniowa nie pozostaje bez znaczenia.

Pamiętajmy, że przy wyborze kolorystyki kołdry obciążeniowej należy sugerować się przede wszystkim odczuciami jej przyszłego użytkownika. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku osób z nadwrażliwością wzrokową. Wybór tkanin wyrazistych, z mocnymi kolorami i wzorami może nie tylko nie pomóc, ale poprzez dodatkową stymulację narządu wzroku zwiększyć dyskomfort i uczucie zdenerwowania. W takich sytuacjach dużo lepszym rozwiązaniem są kołdry obciążeniowe uszyte z tkanin jednobarwnych, stonowanych lub z delikatnym wzorem, najlepiej w odcieniach spokojnych i neutralnych.

Kołdra obciążeniowa to najlepszy sposób na uzupełnienie prowadzonej już terapii. Można ją stosować w każdym momencie w ciągu dnia i nocy: w krótkich drzemkach, w trakcie oglądania telewizji, w zabawach, ćwiczeniach i wreszcie w trakcie nocnego odpoczynku. Stosując się do zaleceń terapeuty możemy sprawić, że osiągniemy dużo lepsze wyniki w leczeniu i w znacznym stopniu polepszymy jakość swojego życia.

Poprzez korzystanie z kołdry obciążeniowej działamy na ciało uspokajająco i wyciszająco, wpływamy również na zwiększenie naszej koncentracji i uwagi. Zastosowanie kołdry obciążeniowej w znacznym stopniu redukuje również uczucia lęku, stany depresyjne czy wahania nastrojów.

Osoby korzystające z prawidłowo dobranej kołdry śpią głębiej, przez co są bardziej wypoczęte i zrelaksowane. Lepszy nastrój, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, zwiększenie satysfakcji i samooceny wpływają bezpośrednio na jakość naszego życia nie tylko osobistego, ale również zawodowego.

Kołdry obciążeniowe ze względu na szerokie spektrum zastosowania kierowane są dla ludzi w każdym wieku, począwszy od maluchów, dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, jak również osób dorosłych.

Zastosowanie kołdry obciążeniowej dla osób dorosłych i dzieci jest bardzo podobne.

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem korzystania z kołdry obciążeniowej jest przykrywanie nią ciała w trakcie snu. Kołdrą przykrywamy w taki sposób aby głowa i szyja były odkryte, najlepiej przyłożyć kołdrę od poziomu klatki piersiowej w stronę nóg. Ważne aby zbyt duża część kołdry nie zwisała poza ciałem osoby używającej kołdry. Dzięki temu oddziałujemy bezpośrednio na ciało, a nie materac. Jednocześnie w momencie gdy użytkownik zdecyduje się ją ściągnąć z siebie nie będzie to stanowiło dla niego problemu. Z tego samego powodu należy pamiętać aby kołdra obciążeniowa była odpowiednio dobrana do wagi ciała użytkownika. Zbyt ciężka kołdra może również uniemożliwić jej swobodne zsunięcie.

Przed zastosowaniem kołdry obciążeniowej warto sprawdzić z lekarzem czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania takich jak problemy z krążeniem, duszności itp. Jest to ważne szczególnie w przypadku gdy sami decydujemy się na zakup kołdry lub nie mamy szczegółowych informacji od terapeuty na temat parametrów kołdry.

Innym sposobem korzystania z kołdry obciążeniowej są różnego rodzaju ćwiczenia. Poprzez zabawę dziecko wykonuje określone przez terapeutę zadania, które mają na celu kontynuowanie prowadzonej terapii w środowisku domowym. Takie zadania zwiększają szanse za szybszy i bardziej intensywny proces leczenia.

Należy również pamiętać, że kołdry obciążeniowe świetnie sprawdzają się jako reduktor napięcia po całym dniu pełnym wrażeń. Warto w trakcie odpoczynku przykryć się kołdrą, co pozwala na wyciszenie ciała i zrelaksowanie się. Dzięki temu możemy łatwiej zasnąć i lepiej wypocząć.

W jaki sposób korzystamy z kołdry obciążeniowej oraz przez jaki okres czasu zależy od indywidualnych predyspozycji osoby korzystającej z kołdry. Z reguły zaleca się, aby na początku był to czas około 30-40 minut. Te dyspozycje dotyczą nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych, szczególnie jeśli po raz pierwszy mają styczność z takim produktem.

Musimy pamiętać, że na początku nasze ciało musi przyzwyczaić się do skutków stosowania kołdry obciążeniowej. Może okazać się, że jeśli zaczniemy spać pod kołdrą od początku przez całą noc nasze ciało będzie odczuwać duży dyskomfort, wynikający z przebodźcowania. Jeśli zauważymy, że stosując kołdrę czujemy się świetnie, a gdy ją odłożymy czegoś nam brakuje to oznacza, że spokojnie możemy zacząć wydłużać czas spania pod kołdrą obciążeniową. Osoby o silnej potrzebie docisku mogą docelowo przesypiać pod nią całą noc.

Należy pamiętać, że nie można zmusić nikogo do korzystania z kołdry obciążeniowej. Możemy jedynie zachęcać dziecko do jej stosowania. Zbyt duży nacisk rodzica w tym aspekcie może przynieść zupełnie odwrotny skutek.

Pierwszym sposobem zachęcenia dziecka do korzystania z kołderki obciążeniowej jest zaangażowanie małego szkraba w jej zakup. Dziecko wraz z rodzicem wybiera tkaninę z jakiej ma być uszyta jego kołderka. Ciekawe wzory, ulubione postacie, atrakcyjne kolory, wszystko to sprawia, że maluch już na tym etapie czuje chęć jej dotknięcia, obejrzenia, przykrycia się.

Na specjalne życzenie rodzica można doszyć do kołderki kilka miłych akcentów takich jak kolorowe metki czy wstążki.

Ten pierwszy moment może wpłynąć na to czy kołderka stanie się jego najlepszym przyjacielem, ulubioną zabawką, po którą będzie mógł sięgnąć gdy tylko poczuje taką potrzebę.

Kolejnym elementem zachęcającym dziecko do korzystania z kołderki są różnego rodzaju zabawy zalecane przez terapeutę. Wykonywane w zaciszu domowym, z uśmiechem na ustach, poparte pochwałą rodziców mogą sprawić, że maluch będzie łączył kołderkę tylko z miłymi chwilami. Na początek warto również poprosić terapeutę przede wszystkim o ćwiczenia sprawiające dziecku więcej radości, aby zwiększyć jego pozytywne odczucia co do tego produktu.

Kupując kołdrę obciążeniową nie można jednoznacznie określić na jak długo nam wystarczy. Wiele zależy od tego jak szybko dziecko będzie rosło lub przybierało na wadze, a także z jakim schorzeniem się zmaga oraz jak szybkie będą postępy w leczeniu, a to jak wiemy sprawa indywidualna każdego organizmu. Tak wiele czynników sprawia, że rodzice często zastanawiają się nad sensem zakupu takiej kołderki. Należy jednak pamiętać, że nie zastosowanie jej, pomimo zaleceń terapeuty, może spowolnić procesy leczenia i nawet jeśli kołdra miałaby wystarczyć na krótszy okres, warto w nią zainwestować.

Często w sytuacji delikatnych zaburzeń jest to wystarczający czas aby w znacznym stopniu polepszyć jakość życia naszego malucha, a co za tym idzie całego otoczenia. Może się też okazać, że po tym okresie kołderka zwyczajnie nie będzie już tak bardzo potrzebna. Dla dzieci zmagających się z cięższymi lub bardziej przewlekłymi problemami dobrym rozwiązaniem może okazać się kołdra obciążeniowa ROŚNIJ ZE MNĄ, która pozwala w znacznym stopniu wydłużyć czas żywotności naszej kołderki. W momencie, gdy dziecko wyrasta z głównej części kołderki, dopinamy uszytą już dodatkową część, wydłużając tym samym naszą kołdrę o dodatkowe centymetry. Warto wspomnieć, że waga w dodatkowej części jest proporcjonalna do wagi w głównej części kołdry, tak więc po dopięciu ciężar jest nadal rozłożony równomiernie na całej powierzchni. Dla wielu osób ważne będzie również to, że koszt takiej kołdry jest nieznacznie większy w stosunku do zakupu nowej kołderki.

Dużo prościej jest w przypadku zakupu kołdry obciążeniowej dla osoby dorosłej. Tu z góry wiemy jaki jest ostateczny wzrost osoby oraz jej ogólna waga, w związku z tym czas stosowania kołderki ulega znacznemu wydłużeniu.

Gdy podjęliśmy już decyzję o zakupie kołdry obciążeniowej, warto wiedzieć jak o nią dbać, aby cieszyć się jej dobrodziejstwem jak najdłużej. Do każdej przesyłki z kołdrą obciążeniową dołączamy instrukcję użytkowania, czyli dokładny zestaw informacji jak postępować ze swoją kołderką.

Pierwszym i najczęściej zadawanym pytaniem, jakie pojawia się wśród osób, które zakupiły ten produkt, to w jaki sposób ją czyścić. Otóż kołdra uszyta jest z czterech warstw tkanin bawełnianych, dodatkowo wypełnienie kołderki stanowi granulat szklany lub kulki szklane, wszystko to sprawia, że naszą kołderkę obciążeniową mogą Państwo bez problemów prać w wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów. Należy jednak pamiętać, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka, gdyż może to spowodować skurczenie się tkanin, z których jest wykonana. Naszą kołdrę można prać w pralce, pod warunkiem, że przewiduje ona daną wielkość obciążenia. Warto jej nie odwirowywać na zbyt dużych obrotach, aby nie uległa zniekształceniu. Również z tego samego powodu należy suszyć ją w stanie rozłożonym w pozycji poziomej.

Jeśli z kołderki korzystają małe dzieci, warto mieć je pod kontrolą, czy w swej chęci poznania świata nie zechcą rozpruć kołderki, aby przekonać się co kryje się w jej wnętrzu.

Choć kołderka najczęściej będzie w ciągłym i codziennym użyciu, warto mieć na uwadze fakt, że czasem będziemy chcieli ją gdzieś zabrać na przykład jadąc na wakacje lub weekend do dziadków. Pamiętajmy wtedy, aby dobrze zabezpieczyć ją w trakcie podróży. Im mniej razy będzie wymagała prania tym dłużej mamy pewność, że nie ulegnie zniekształceniu lub wyblaknięciu. W tym celu warto zaopatrzyć się w torbę do przechowywania kołderki. Taką torbę znajdą Państwo również w naszej ofercie. Jej wielkość jest dopasowywana indywidualnie do każdego zamówienia.

W obecnych czasach, mając szeroki dostęp do informacji, szukamy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań związanych z naszych życiem i zdrowiem w książkach, poradnikach, telewizji czy w internecie. Podobnie ma się sprawa z kołdrami obciążeniowymi. I choć nadal wiele osób podejmuje decyzję o zakupie kołderki na podstawie zaleceń terapeuty to coraz szersza grupa osób, szukających rozwiązań swoich problemów zdrowotnych na własną rękę, trafia do producentów kołder obciążeniowych.

Podejmując decyzję o zakupie kołdry obciążeniowej samodzielnie należy jednak pamiętać, że jest to produkt terapeutyczny i niewłaściwie dopasowana może nam nie tylko nie pomóc, ale również pogorszyć stan naszego zdrowia. Najważniejsze pytanie, na które znajdziemy odpowiedź udając się do centrum terapii na diagnozę to czy taka kołdra jest nam w ogóle potrzebna. Dodatkowo terapeuta poinformuje nas dokładnie o najwłaściwszym dla nas sposobie korzystania z kołderki. Może zalecić także różnego rodzaju ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem kołderki wraz z dokładną informacją w jaki sposób powinny być one wykonywane. One także są dopasowywane indywidualnie do naszych potrzeb.

Często terapeuci informują dokładnie jaka wielkość kołdry oraz obciążenia jest dla nas najwłaściwszaJeśli nie mają Państwo takiej wiedzy, chętnie pomagamy w odpowiednim doborze kołdry obciążeniowej.

Pomimo faktu, że jako rodzice chcielibyśmy podarować naszym pociechom wszystko co najlepsze i najpiękniejsze, zdarza się, że fundusze jakie mamy na ten cel potrafią być ograniczone. Z tego względu niektórzy rodzice szukają alternatywnych sposobów na zakup takiego produktu jakim jest kołdra obciążeniowa. Gdy okazuje się, że koleżanki synek wyrósł już ze swojej kołderki lub w internecie pani sprzedaje nie potrzebną już jej córce kołderkę, pojawia się pytanie czy mogę niższym kosztem zapewnić swojemu dziecko taką pomoc terapeutyczną.

Podejmując tą decyzję należy pamiętać, że jest to właśnie produkt terapeutyczny i aby spełniał swoje założenie powinien być indywidualnie dopasowany do wzrostu i wagi danej osoby, a prawdopodobieństwo, że „używana” kołdra obciążeniowa będzie dopasowana do naszego dziecka jest stosunkowo niewielkie.

I choć znalezienie kołdry o odpowiedniej długości jest dość łatwe to problem pojawia się w momencie dostosowania odpowiedniej wagi. Waga w prawidłowo dopasowanej kołdrze obciążeniowej powinna być określona do jednego miejsca po przecinku. Idąc tym schematem przykładowo dla dziecka o wadze 24 kg i zaleceniu 10% masy ciała dziecka kołdra powinna ważyć 2,4kg.

Niestety nie można zmienić wagi obciążenia w już gotowej kołdrze obciążeniowej. Taka czynność wymagałaby sprucia całej kołderki, co jest wyjątkowo czasochłonne. Należałoby również zrobić  to wyjątkowo precyzyjnie, tak aby nie uszkodzić w żaden sposób tkanin z których jest uszyta. Jedna mała dziurka może sprawić że obciążenie mogłoby wydostawać się na zewnątrz.

Obecnie na rynku jest wiele firm i osób prywatnych zajmujących się szyciem kołder obciążeniowych. Podejmując decyzję o zakupie kołderki bądźmy jednak czujni. Warto pamiętać, że zbyt niski koszt kołderki obciążeniowej może świadczyć o słabej jakości tego produktu (zbyt cienki splot w tkaninie, przepuszczanie obciążenia na zewnątrz, brak dodatkowych wzmocnień wewnątrz, tańszy i niegwarantujący antyalergiczności wkład obciążeniowy).  Upewniajmy się czy materiały wykorzystywane do szycia kołderek mają wymagane atesty bezpieczeństwa.

Warto również sprawdzić czy firma przygotowuje swoje produkty bezpośrednio pod potrzeby Klienta. Kołdra obciążeniowa „dostępna od ręki” nie zawsze spełni swoje zadanie, szczególnie jeśli nie jest prawidłowo dobrana do wagi i wzrostu jej przyszłego użytkownika.

Wybierajmy producentów specjalizujących się w tego typu usługach, najlepiej z wieloletnim stażem na rynku, służących fachową radą. Wszystko to daje nam gwarancję, że zakupiona przez nas kołderka obciążeniowa jest bezpieczna dla naszego dziecka.