Przejdź do treści

Szkodliwy hałas czyli jak dźwięki wpływają na nasze życie

sensoryczne przebodźcowanie

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak otaczający nas świat dźwięków wpływa na nasze życie. Ich obecność jest czymś naturalnym i ciężko jest sobie wyobrazić ich całkowity brak. Jednak co się dzieje, jeśli doświadczymy ich w nadmiarze. Ból głowy, rozdrażnienie to pierwsze objawy naszego dźwiękowego przebodźcowania.

Nie zawsze musimy przebywać w głośnych i tłocznych miejscach takich jak ruchliwa ulica, aby tego doświadczyć. Nadmiar dźwięków może pojawiać się nawet w dobrze znanym nam środowisku domowym. Niedobór ciszy w naszym życiu ma ogromne skutki psychiczne czy fizyczne. I to nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich. Na przesycenie dźwiękami w szczególności narażone są dzieci, których prawidłowy rozwój zależy od pełnej harmonii pomiędzy napływającymi bodźcami słuchowymi, a drogocenną ciszą.





Jak to działa?

Długo utrzymujący się hałas wywołuje w naszym organizmie reakcje stresogenne. Zbyt duża dawka uciążliwych dźwięków jest odbierana przez nasz mózg jako swoisty „atak”. W wyniku tego w naszym organizmie dochodzi do uwolnienia hormonów stresu: adrenaliny i kortyzonu. Wszystko to sprawia, że możemy odczuwać przeróżne objawy:

  • Niepokój i rozdrażnienie
  • Zmęczenie i obniżoną koncentrację
  • Trudności w podejmowaniu decyzji
  • Agresję lub złość
  • Bóle głowy i nudności
  • W dłuższym czasie apatię i brak chęci od działania

Szczególnie narażone na skutki hałasu są dzieci, ponieważ ich narząd słuchu jest wyjątkowo wrażliwy na uszkodzenia. Częstotliwość występowania hałasu, jego długość oraz indywidualne predyspozycje dziecka bezpośrednio przekladają się na poziom negatywnych skutków. Mogą pojawić się przy wielokotnym przebodźcowaniu dźwiękowym. W wyjątkowych sytuacjach może doprowadzić to do przejściowego lub trwałego uszkodzenia słuchu. Warto również zwrócic uwagę na ilość bodżców słuchowych na wczesnym etapie rozwoju dziecka. W wieku od 2 do 5 lat, rozwój mowy zależy w dużej mierze od jakości słyszenia.









Niedoceniona cisza

Zapewne trudno nam uwierzyć, że w obecnym świecie, w którym dźwięki są nieodzowną jego częścią, lekarstwem na nasze problemy z hałasem może okazać się właśnie cisza. Nie trzeba uciekać do „głębokiej puszczy”, wystarczy kilka chwil w ciągu dnia, zdala od nadmiaru wrażeń dźwiękowych, aby poczuć spokój i wewnętrzną harmonię.

Eliminacja uciążliwych bodźców dźwiękowych może sprawić, że łatwiej nam będzie skoncentrować się, skupić uwagę na zadaniach, osiągnąć wewnętrzy spokój i wyciszenie. W trakcie „ćwiczeń z ciszą” warto wsłuchać się we własny oddech lub inne drobne dźwięki. Może się okazać, że w codziennym hałasie były przez nas niezauważalne. Takie ćwiczenia powinny stać się integralną częścią każdego naszego dnia, będąc swoistym kodeksem naszych wewnętrznych zmian. Dbajmy o higienę życia i przede wszystkim o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich.





Zaprzyjażnij się z ciszą czyli o czym należy pamiętać

  • Znajdź czas na ciszę – możesz wykorzystać go na medytację lub czytanie ulubionej książki
  • Ogranicz ilość źródeł dźwięków – im więcej różnorodnych bodźców słuchowych, tym trudniej jest nam się skoncentrować
  • Monitoruj natężenie dźwięków wokół dziecka – wybierając się w głośne miejsca warto zaopatrzyć się w specjalne nauszniki
  • Kupuj akcesoria słuchowe tylko u sprawdzonych dostawców – jakość produktów i sposób ich działania wpływa bezpośrednio na jakość naszego słuchu
  • Słuchając muzyki wybieraj słuchawki nauszne otwarte – są najbardziej naturalne, ucho nie jest odizolowane od dźwięków zewnętrznych
  • Pamiętaj, że każdy z nas ma swój własny poziom akceptacji dla ilości i głośności otaczających nas dźwięków – to co dla nas jest normalne, dla innych osób może okazać się zbyt intensywne