Przejdź do treści

Staw czoła nerwicy z kołdrą sensoryczną

kołdra obciązeniowa a nerwica

Nerwica, choć zaliczana jest do zaburzeń o podłożu psychicznym, bardzo często potrafi być mylona z szeregiem chorób somatycznych. Często nie zdajemy sobie sprawy, że potrafi ona ukrywać się pod szeregiem dolegliwości sugerujących nam inne choroby.

Objawy te potrafią być tak silne, że niemal jesteśmy pewni o występowaniu innych chorób, często bardzo ciężkich, co może napawać nas dużym lękiem. A to jak błędne koło nasila nasze odczucia dyskomfortu, a nawet bólu. Dlatego warto zdawać sobie sprawę jakie symptomy mogą sugerować nam pojawienie się nerwicy.





Najczęstsze objawy nerwicy

Objawy nerwicy nie są jednoznaczne, co często sprawia problem z ich identyfikacją. 
Poniżej przedstawiamy kilka typowych grup objawów, które moga świadczyć o pojawieniu się,  także nasileniu procesu chorobowego.




Trudności z oddychaniem

Główne objawy – napięcie mięśni górnej partii naszego ciała, głównie klatki piersiowej i szyi może sprawić, że będziemy odczuwać silne duszności. Z czasem mogą pojawić się również zawroty głowy, zaburzenia równowagi czy drżenie rąk.

Zaburzenia układu krążenia

Główne objawy – przyspieszone tempo pracy serca może również świadczyć o ataku nerwicy. Potrafi być mylone z zawałem mięśnia sercowego, napawając lękiem do tego stopnia, że nasila to znacznym stopniu reakcje nerwicowe. Dlatego warto wiedzieć jak rozróżnić obydwa schorzenia. Pamiętajmy, że objawy nerwicy są odczuwalne głównie w trakcie spoczynku, a nie w trakcie ruchu.

Zaburzenia układu nerwowego

Główne objawy – w trakcie ataku nerwy, ze względu na ograniczony dopływ krwi do mózgu mogą pojawić się zaburzenia równowagi, dezorientacja czy nadwrażliwość na pewne bodźce słuchowe lub dotykowe.

Zaburzenia układu pokarmowego

Główne objawy – chory może odczuwać bóle brzucha, wzdęcia, nudności. Zwolnione trawienie może doprowadzić do niestrawności.









Sposób na nerwicę

Jak w takim razie radzić sobie z lękiem i niepokojem, którego wpływ na nasz organizm może być tak wielki?

Jednym ze sposobów jest stosowanie kołdry obciążeniowej. Kołdry sensoryczne poprzez delikatny nacisk na nasze ciało działają uspokajająco i relaksująco, zapewniając nam wewnętrzną równowagę i spokój.

Jak działa kołdra obciążeniowa

Usprawniają działanie naszego układu nerwowego, a co za tym idzie prawidłowy odbiór i przetwarzanie bodźców płynących ze środowiska zewnętrznego.

W trakcie stosowania kołdry zwiększa się wydzielanie melatoniny, odpowiedzialnej za prawidłowy proces zasypiania, jak również dłuższe i intensywniejsze wejście w fazę snu głębokiego, w której nasze ciało najbardziej się regeneruje. Dodatkowo stosowanie kołdry daje uczucie przyjemnego otulenia, podobne jak w przypadku bliskości drugiej osoby, co zapewni nam spokój i wytchnienie.