Dodaje nam sił, reguluje i wzmacnia pamięć, poprawia samopoczucie – sen – to jedna z podstawowych potrzeb w życiu każdego człowieka. Reguluje pracę naszego mózgu i układu nerwowego, wzmacnia pamięć czy zdolność uczenia się. Działa jak najlepsze lekarstwo. Wystarczy położyć się spać – niby takie proste, ale jednak coraz więcej ludzi ma z tym problem. Bezsenność, bo o niej właśnie mowa, dotyka już ponad połowę społeczeństwa i niedługo będzie można ją nazwać jedną z głównych przyczyn występowania wielu chorób cywilizacyjnych.
Osoby cierpiące na bezsenność mają nie tylko problemy z zasypianiem, ale również z utrzymaniem jego ciągłości. Potrafią wybudzać się, ich sen jest bardzo lekki, jakby ciągle byli w trybie czuwania. Wstają zmęczeni i rozdrażnieni. Mają problemy z koncentracją i żyją w ciągłym stresie. Źle funkcjonują w ciągu dnia, a z równowagi potrafi ich wyprowadzić byle drobnostka. Pełni napięć kładą się do łóżka, gdzie sen znów nie przychodzi. To samonapędzająca się spirala, której nie potrafią powstrzymać. Nie ulega wątpliwości, że jest to ekstremalnie stresujące, a denerwowanie się „niespaniem” przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Należy pamiętać, że sytuacja taka często powtarzająca się może powadzić do wystąpienia wielu chorób.
Bezsenność zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych takich jak:
- cukrzyca
- zaburzenia metaboliczne
- otyłość
- nadciśnienie tętnicze
- depresja
- stany lękowe
W przypadku dzieci i młodzieży długotrwałe deficyty snu mają negatywne przełożenie na ich rozwój intelektualny i emocjonalny.
Z najnowszych badań wynika, że zaburzenia snu mogą być przyczyną ADHD oraz zaburzeń nastroju u dzieci.
Bezsenność ma wiele przyczyn. Gdy zmagamy się z trudną sytuacją życiową, problemami w pracy, przeciążeni ilością zadań, nie zapewniając odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek to tylko kilka przykładów wewnętrznych przyczyn pojawienia się bezsenności. To sytuacje na które nie mamy gotowych rozwiązań, które nas przerastają i zaprzątają nam umysł. A co z bezsennością na „własne życzenie”? Potrafi zacząć się bardzo niewinnie. W nieznaczny sposób ograniczamy ilość przesypianych godzin. Godzinkę czy dwie krócej, niby niewiele, ale w długim okresie czasu ma to piorunujące znaczenie dla naszego zdrowia. Pamiętajmy, że oczywiście przesypiając 5 do 6 godzin w ciągu doby zaspokoimy minimum naszych potrzeb fizjologicznych, ale jest to stanowczo za mało, aby dobrze funkcjonować w ciągu dnia. Dołóżmy do tego niezliczoną ilość kaw czy długą pracę przy komputerze i bezsenność murowana.
Co wtedy począć? Najważniejsze nie denerwować się. Stres tylko potęguje skutki niedoboru snu. Nie dokładajmy sobie natrętnych myśli. Pomocne może okazać się zastosowanie podstawowych zasad prawidłowej higieny snu. Pamiętajmy o tym, że zdrowy sen lubi rutynę. Zaplanujmy ten czas, tak aby był dla nas czasem spokoju i wypoczynku. Starajmy się robić rzeczy, które nas relaksują i wyciszają. Zamiast telefonu czy komputera wybierajmy wieczorami książkę lub ulubione czasopismo. Dajmy sobie czas na odpoczynek i relaks. Nie planujmy trudnych działań na ten czas. Może ciepła kąpiel, muzyka relaksacyjna czy ćwiczenia oddechowe – znajdźmy sposób na wyciszenie swoich emocji. Pamiętajmy, że nasza sypialnia to królestwo snu – telewizor nie jest w niej potrzebny. Wszystkie te działania wprowadzone w sposób regularny stopniowo pozwolą osiągnąć upragniony spokój. A może sen przyjdzie sam?
Z pomocą przychodzą nam również produkty wspomagające walkę z bezsennością. Dzięki działaniu kołdry obciążeniowej odczujemy przyjemne odprężenie. Pamiętajmy, że zrelaksowani nie tylko łatwiej zaśniemy, ale również bardziej się wyśpimy. Kołdra obciążeniowa pozwala na dłuższe i mocniejsze wejście w fazę snu głębokiego. Jest to czas, kiedy nasze ciało najbardziej się regeneruje, a to bezpośrednio wpływa na to jak czujemy się w ciągu następnego dnia. Dzięki działaniu prawidłowo dobranej kołdry obciążeniowej dbamy o prawidłową jakość naszego snu.
Czasami pomimo zastosowania wymienionych wyżej technik nie jesteśmy wstanie poradzić sobie sami z tym problemem. Tu z pomocą przychodzą kliniki lub poradnie leczenia zaburzeń snu. Tam pod okiem specjalistów będziemy dokładnie przebadani pod kątem przyczyn występowania naszej bezsenności. Otrzymamy szczegółową informację jakie działania mogą wpłynąć na polepszenie jakości naszego snu, a co za tym idzie całego życia.