Żyjemy co raz szybciej, mamy coraz więcej spraw na głowie i co raz mniej czasu na ich realizację. Nie raz zadajemy sobie pytanie: czemu doba trwa tak krótko? Czy nie można jej rozciągnąć, jakby była z gumy? Chcąc zrealizować wszystkie zaplanowane sprawy niestety wydłużamy swój dzień kosztem snu.
Zapominamy, że sen jest ważną potrzebą fizjologiczną, w trakcie której zachodzi wiele zmian w naszym organizmie. Śpiąc wytwarzamy przeogromną dawkę hormonu wzrostu, który jest tak potrzebny nie tylko naszym dzieciom, by prawidłowo się rozwijały, ale także nam jako podstawa regeneracji naszych tkanek. W czasie snu głębokiego zwalnia metabolizm, a organizm zaczyna regenerować się, niwelując chociażby skutki wydzielanego w ciągu dnia hormonu stresu czyli kortyzolu.
Odpowiednia ilość snu ma również kluczowe znaczenie dla naszej odporności. Kiedy organizm jest przemęczony, nasz system immunologiczny reaguje z opóźnieniem, przez co trudniej jest mu zwalczać pojawiające się infekcje. Nie tylko częściej chorujemy, ale przebieg tych stanów może zmienić się w tryb przewlekły, który dużo trudniej wyleczyć. Ilość naszego snu również ma kluczowe znaczenie dla działania naszego mózgu. W obecnych czasach jest on dużo bardziej obciążony. Słabiej się regeneruje i potrzebuje więcej czasu na przetworzenie o wiele większej ilości informacji. Redukując mu czas odpoczynku, nawet o jedną godzinę dzienne spowalniamy jakość jego działania. Brak koncentracji, obniżone reakcje na bodźce to najczęstsze problemy wynikające z naszego niewyspania.
Poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów na temat snu. Ciekawe, które z nich znasz z własnego doświadczenia?
1. Każdy powinien spać minimum 8 godzin – MIT
Nie liczy się ile śpisz, ale jaka jest jakość Twojego snu. Spać należy tak długo, aby po przebudzeniu czuć się wyspanym. Jeśli w ciągu dnia nie masz problemów z koncentracją i czujesz się wypoczęty to znaczy, że spałeś odpowiednią dla siebie ilość czasu. Pamiętajmy, że właściwa ilość snu dla każdego z nas będzie inna. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji.
2. Ilość snu wpływa na wagę ciała – FAKT
Tkanka tłuszczowa wytwarza leptynę, hormon informujący nasz układ nerwowy, że jesteśmy najedzeni. W momencie, gdy się nie wysypiamy, nasz mózg pracuje na zwolnionych obrotach i zbyt późno otrzymuje tę informację. Oznacza to, że pomimo sytości my nadal jemy. Nie trzeba nikomu przypominać co dzieje się ze zbędnymi kaloriami. Rozwiązanie jest proste – wysypiajmy się, a będziemy szczuplejsi.
3. Dużo ruchu przed spaniem to gwarancja dobrego snu – MIT
Nic bardziej mylnego. Intensywny wysiłek fizyczny przed spaniem wpływa na nas pobudzająco. A to z pewnością nie pozwoli nam szybko zasnąć. Trzy godziny przed zaśnięciem to czas na spokój i relaks. Medytuj, wykonuj ćwiczenia relaksacyjne to dobry sposób na spokojny i długi sen.
4. Jestem sową, a ty skowronkiem – FAKT
Nie tylko to ile śpimy zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, ale również to w jakich godzinach. Są osoby, które w naturalny sposób budzą się prawie z pierwszymi promieniami słońca i takie które siedzą do późna w nocy. Ważne, aby nie zmieniać tych nawyków na siłę. Dostosujemy się do naszego rytmu dnia, wsłuchajmy się w nasz organizm i jego potrzeby.
5. W weekend to odeśpię – MIT
Z pewnością nie jednej osobie zdarzyło się zarywać noce w tygodniu, a w weekend spać do oporu. Nie stanowi to problemu jeśli sytuacja jest jednorazowa. Gorzej jeśli tak wygląda nasz standardowy tydzień. Takie działanie może doprowadzić do rozregulowania organizmu. Nasz sen staje się wtedy płytki i mało regenerujący, a my będziemy odczuwać większe zmęczenie niż zanim kładliśmy się do łózka spać. Niestety nie da się wyspać na zapas, tak samo nie da się odzyskać straconego snu.
6. Ja śpię, a moje ciało pracuje – FAKT
Sen to czas odpoczynku i regeneracji, ale nie dla wszystkich części naszego ciała. To właśnie w trakcie snu nasz mózg przetwarza, segreguje i zapisuje wszystkie informacje jakie zdobył w ciągu dnia. Pomyślmy co się dzieje, jeśli nie dostarczymy mu odpowiedniej dawki codziennego odpoczynku. Przerywany lub zbyt krótki sen prowadzi do upośledzenia aktywności neuronów. Przekazywanie informacji i sygnałów między komórkami zajmuje dużo więcej czasu. Nic więc dziwnego, że gdy jesteśmy nie wyspani spada nam koncentracja i szybkość reakcji. Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposób na to pomóc naszemu organizmowi w jego „nocnej pracy”. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju techniki relaksacyjne czy skuteczne sposoby na to, by poradzić sobie z wszelkimi trudnościami z zasypianiem. Pamiętajmy również o wieczornym wyciszeniu, w którym z pewnością pomoże nam kołdra obciążeniowa.
7. Dziś jest pełnia i nie mogę spać – FAKT
Faza Księżyca ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu. Niektórzy dużo intensywniej odczuwają jego wpływ. Osoby te mogą mieć problem nie tylko z zaśnięciem, ale również z przespaniem całej nocy bez zbędnych pobudek. Warto w takiej sytuacji zadbać o maksymalne zaciemnienie pokoju.