Kołdra obciążeniowa to produkt co raz częściej zalecany nie tylko dzieciom z zaburzeniami chociażby integracji sensorycznej, ale również osobom dorosłym, którzy codziennie zmagają się ze skutkami stresu, zmęczenia, mających problem z zasypianiem, a nawet z szeroko pojętą bezsennością. Kołdra obciążeniowa poprzez delikatny nacisk na ciało działa nie tylko wyciszająco i relaksująco, pozwalając naszemu ciału zregenerować się i lepiej wysypiać, ale również wpływa na naszą psychikę, zmniejszając nasz niepokój, powodując przyjemne odprężenie i relaks.
W prasie i Internecie pojawia się co raz więcej wiadomości na temat kołder obciążeniowych i artykułów przepełnionych szczegółowymi informacjami na temat ich działania. Zapewne główne informacje kto może z niej korzystać, jakie jest jej działanie oraz jakie są zbawienne skutki jej stosowania już znacie. Warto się jednak przyjrzeć się im od strony praktycznej. Poniżej prezentujemy kilka faktów i mitów na temat kołder sensorycznych, które naszym zdaniem mogą Was zainteresować. Serdecznie zapraszamy do lektury:
1. Kołdra obciążeniowa nie dla każdego – PRAWDA – kołdra obciążeniowa zwana również kołdrą sensoryczną to produkt przeznaczony dla osób potrzebujących docisku. Często jest to związane nie tylko z pewnymi zaburzeniami psychofizycznymi, ale również z pewnym przesileniem i przebodźcowaniem. Skumulowany stres i napięcie, powstałe w wyniku reakcji na bodźce płynące ze środowiska, którym często nie potrafimy dać upust – w tym właśnie pomoże nam kołdra obciążeniowa. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych schorzeń stosowanie takiej kołdry powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Do najczęstszych przeciwwskazań należą choroby układu krążenia lub układu oddechowego, epilepsja, nadciśnienie, problemy skórne, w tym niektóre alergie skórne oraz zaburzenia krążenia. Nie zawsze przekreśla to jednak możliwość korzystania z niej. Lekarz będzie wstanie pomóc w dostosowaniu sposobu korzystania z kołdry do naszych potrzeb, w taki sposób, abyśmy mogli cieszyć się jej zbawiennymi właściwościami.
2. Kołdra obciążeniowa na całą noc – PRAWDA/MIT – częstym pytaniem wśród osób zastanawiających się nad zakupem kołdry obciążeniowej jest możliwość spania pod nią przez całą noc. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ważniejszym aspektem jest początkowy czas jaki powinniśmy pod nią spędzać. Z reguły zaleca się, aby było to około 30 minut dziennie. Dobrym momentem na rozpoczęcie przygody z kołdrą obciążeniową jest na przykład popołudniowa drzemka lub krótki wieczorny odpoczynek. Jest to idealny sposób na przyzwyczajenie naszego ciała do działania takiej kołdry. Po pewnym czasie możemy stopniowo wydłużać ten okres, pamiętając, że powinniśmy z niej korzystać do momentu, kiedy odczuwamy z tego przyjemność i odprężenie. Jeśli zauważymy, że jest nam zbyt ciężko, wtedy należy zdjąć kołdrę z ciała. U osób które potrzebują mocnego docisku czas spędzony pod kołdrą może wydłużyć się, w niektórych sytuacjach nawet do pełnej nocy. W przypadku korzystania z kołderki obciążeniowej przez dzieci, warto zadbać aby odbywało się to pod kontrolą rodzica lub opiekuna. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dziecko jest jeszcze małe i nie będzie wstanie samo poradzić sobie z jej zdjęciem.
3. Większa kołdra to lepsza kołdra – MIT – częstym błędem osób zamawiających kołdrę obciążeniową jest wybór zbyt dużego rozmiaru. Swoją decyzję motywują faktem, iż w nocy uwielbiają zawijać się ściśle w swoje kołdry jak w kokony. Nie mają świadomości, że tym działaniem starają się dostarczyć swojemu ciału docisk i ograniczenie ruchu. A takie zastosowanie ma właśnie kołdra obciążeniowa. Okazuje się, że regularnie stosowanie kołdry sensorycznej dostarczy nam uczucia ścisłego otulenia i zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Osoby korzystające z kołdry porównują jej działanie do przyjemnego otulenia, a nawet uczucia podobnego do przytulania przez drugą osobę. Pamiętajmy, że kołdra taka powinna być dopasowana do naszego wzrostu w taki sposób, abyśmy mogli ją swobodnie zdjąć z siebie, jeśli tylko poczujemy taką potrzebę. Zbyt duża kołdra może nam to uniemożliwić. Nigdy nie przytrzymujemy kołdry na siłę, gdyż może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.
4. Waga kołdry dopasowana do potrzeb jej użytkownika – PRAWDA – każda kołdra obciążeniowa powinna ważyć dokładnie tyle, ile potrzebuje jej przyszły użytkownik. Według standardowo zalecanego obciążenia powinien być to przedział pomiędzy 10% a 15% masy ciała. Osoby, które lubią mocny docisk powinny wybrać obciążenie z górnej granicy. Osoby nadwrażliwe, często stroniące od dotyku powinny kierować się raczej w stronę dolnej granicy. Ten sposób doboru wagi kołdry jest odpowiedni nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych. Prawidłowo dobrana waga kołdry powinna być dopasowana nie tylko do pełnych kilogramów, ale również do setnych gram np. 5,6kg.
5. Kołdry obciążeniowe dla całej rodziny – PRAWDA/MIT – gdy poznamy już zbawienne działanie kołdry obciążeniowej, często zastanawiamy się czy nie obdarować nią pozostałych członków naszej rodziny. Oczywiście warto mieć na względzie, że pewne zaburzenia psychofizyczne mogą być dziedziczone, co oznacza, że jeśli my mamy problem z przetwarzaniem bodźców sensorycznym, mogą mieć problem z tym i nasi bliscy. Nie jest to jednak bezpośrednie przełożenie. Potrzeby takie mogą objawiać się w różny sposób i z różnym nasileniem. Dlatego zawsze warto skonsultować taki zakup ze specjalistą.
6. Każda kołdra obciążeniowa jest dobra – MIT – kołdra obciążeniowa to produkt terapeutyczny. Jej prawidłowe działanie jest ściśle związane nie tylko z prawidłowym dobraniem parametrów, ale również z tym, w jaki sposób jest wykonana. Materiały, z których jest uszyta, sposób produkcji, dbałość o szczegóły i jakość produktu wszystko ma kluczowe znaczenie dla stosowania kołdry obciążeniowej. Pamiętajmy, aby wybierać kołdry sensoryczne tylko ze sprawdzonych źródeł. Wybierajmy producentów specjalizujących się w ich produkcji, z wieloletnim doświadczeniem, posiadających niezbędne certyfikaty (oznaczenie znakiem CE oraz rejestrację jako wyrób medyczny). Na rynku nie ma zbyt wielu firm posiadających takie certyfikaty świadczące o jakości produktu i kontroli nad ich produkcją. Sprawdzajmy jak producenci dbają o bezpieczeństwo (specjalne zabezpieczenia chroniące przed wydostaniem się obciążenia na zewnątrz, dodatkowe warstwy materiału wzmacniającego, gramatura materiału obciążającego). Tylko wtedy mamy pewność, że taka kołdra spełni nasze oczekiwania i będzie bezpieczna dla naszego zdrowia, a jej działanie przyniesie najlepszy efekt.
Kobieta zdjęcie utworzone przez diana.grytsku – pl.freepik.com
Pingback: Kołderka obciążeniowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć, zanim sobie kupisz - Matka Tylko Jedna