Przejdź do treści

Sen – jak to działa?

Sen to jedna z podstawowych potrzeb naszego organizmu. Każdy z nas potrzebuje go jak powietrza, choć sen każdego z nas może przebiegać w różny sposób. Rozpiętość czasowa w której powinniśmy odpoczywać jest dość szeroka. Może trwać o d 5 go 10 godzin i wynika głównie z naszych indywidualnych potrzeb. Jednej osobie wystarczy mniej snu, druga zaś potrzebuje go o wiele więcej. Ile zatem należy spać? Dokładnie tyle, aby rano po przebudzeniu czuć się wypoczętym. Jeśli budzimy się pełni energii, nie mamy problemów z koncentracją czy szybką reakcją wtedy wiemy, że nasz sen był efektywny. Natomiast jeśli po przebudzeniu czujemy się nadali zmęczeni, mamy problem z wstaniem z łóżka i nie wyobrażamy sobie początku dnia bez mocnej czarnej kawy, wtedy warto zastanowić się nad jakością naszego snu.

Minimalna ilość snu jaką potrzebuje nasz organizm to 5-6 godzin. Z czego to wynika? Tyle czasu bowiem trwają pierwsze trzy cykle snu, które są najważniejsze dla regeneracji naszego organizmu. Każdy cykl senny możemy podzielić na dwa jego rodzaje – sen NREM ( z ang. non-rapid eye movement) oraz REM (z ang. rapid eye movement).

W trakcie NREM zapadamy w tzw. sen głęboki. Faza ta charakteryzuje się  brakiem ruchu gałek ocznych. Można ją podzielić na trzy stadia.

Stadium I maleje nasza świadomość, fale mózgowe zmieniają swoją częstotliwość.
Stadium II zanikają ruchy gałek ocznych, nie reagujemy na bodźce zewnętrzne, choć możemy się jeszcze wybudzić.
Stadium III to właśnie faza wejścia w stan snu głębokiego, w której najbardziej regenerujemy swoje siły.
Stadium IV  to faza przejściowa, w której powoli łączymy się z drugim rodzajem snu REN. Faza ta w znacznym stopniu spłyca nasz sen, pozwalając jednocześnie na pojawienie się tzw. marzeń sennych. Sny mogą wydawać się bardzo realistyczne, w trakcie których możemy nawet wykonywać ruchy naszym ciałem. To również bardzo ważny etap, w którym nasz mózg przetwarza informacje zebrane w ciągu dnia oraz usprawnia procesy odpowiedzialne za pamięć.

Aby prawidłowo i efektywnie  wypocząć potrzebujemy od 4 do 6 powtarzających się cykli. Każdy z nich może trwać od 80 do nawet 120 minut. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji oraz potrzeb regeneracyjnych. Wiadomo, że osoby bardziej zmęczone i zestresowane będą potrzebowały więcej czasu na odpoczynek, niż w swoim spokojniejszym życiowo czasie.

Pamiętajmy, że efektywny sen jest niezbędny do regeneracji naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne, aby nie zaniedbywać tej, jakże ważnej części naszego życia. To w jaki sposób śpimy bezpośrednio wpływa na naszego zdrowie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Pozwólmy sobie na sen, a swoje życie przeżyjemy w harmonii z własnym ciałem.


Ludzie zdjęcie utworzone przez lookstudio – pl.freepik.com

No Comments yet!

Your Email address will not be published.