Przejdź do treści

Zdradliwa depresja

depresja, kołdra obciążeniowa

Depresja, tą informację słyszy już co czwarta osoba diagnozowana w tym kierunku. Obecnie choroba ta stanowi jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych na świecie.

Czym jest i dlaczego jej skutki są takie poważne?

Myśląc o depresji najczęściej kojarzymy ją ze smutkiem, jednak nie zawsze takie uczucia mogą oznaczać, że chorujemy na depresję. Najważniejsze w zdefiniowaniu tej choroby jest jej nasilenie, czas trwania oraz wpływ środowiska zewnętrznego na postrzeganie własnej osoby i jej działań.

O schorzeniu tym możemy mówić, gdy osoba odczuwa konsekwencje przez większą część dnia i żaden czynnik zewnętrzny nie potrafi wpłynąć na zmianę tego poczucia. Oprócz znacznego obniżenia nastroju odczuwalne jest również szereg objawów fizycznych oraz psychicznych takich jak:

Objawy fizyczne

zaburzenia koncentracji i uwagi, problemy z pamięcią, zaburzenia snu, silne zmęczenie, osłabienie organizmu, zaburzenia odżywiania (zbyt mały lub zbyt duży apetyt)

Objawy emocjonalne

obniżony nastrój, smutek, lęk, drażliwość, płacz bez żadnego konkretnego powodu, wahania nastrojów, niska samoocena, negatywny obraz własnej osoby, rezygnacja i pesymizm, brak odczuwania przyjemności, trudności w podejmowaniu decyzji, brak potrzeby egzystencji

Objawy społeczne

izolacja, stopniowe ograniczenie aktywności, zamknięcie, ograniczenie kontaktów z otoczeniem, spadek zainteresowań

  

Wszystkie powyższe symptomy za pewne nie raz odczuwaliśmy w swoim życiu, jednak nie musiały one oznaczać rozwijającej się depresji. Często trudno wyznaczyć moment, kiedy złe samopoczucie nasze lub naszych bliskich powinny nas zaniepokoić.

Warto mieć jednak na uwadze to, że nasilona ilość powyższych objawów może świadczyć o wystąpieniu wczesnej formy depresji. Na szczęście świadomość objawów i skutków jakie niesie za sobą ta choroba jest coraz większa. Nie wstydźmy się mówić o swoich uczuciach, otwórzmy się na ludzi, szukajmy pomocy u specjalisty.

Kołdra obciążeniowa w walce z depresją

Pomocne może okazać się również zastosowanie kołdry sensorycznej. Dzięki delikatnemu naciskowi na nasze ciało kołdra działa w sposób relaksujący i uspokajający. Oddziaływując na nasze „czucie głębokie” kołdra stymuluje nasz organizm do wytwarzania serotoniny czyli tak zwanego „hormonu szczęścia”, którego tak bardzo nam brakuje przy tym schorzeniu, a także melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy sen. Prawidłowo dopasowana kołdra obciążeniowa świetnie uzupełni terapię prowadzoną u boku specjalisty.