Przejdź do treści

Jak prawidłowo dobrać wagę i rozmiar kołdry obciążeniowej?

Kołdra obciążeniowa, aby spełniać jak najlepiej swoją funkcję stymulującą powinna być dobrana prawidłowo do konkretnej osoby. W momencie korzystania z tej samej kołderki przez inną osobę terapia może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale również przynieść negatywne skutki.

Wybierając kołderkę obciążeniową należy zwrócił uwagę na następujące jej parametry:

1. Waga kołderki – z reguły terapeuci zalecają obciążenie na poziomie 10-15% wagi ciała. O wielkości obciążenia zawsze decyduje terapeuta prowadzący dziecko, gdyż to właśnie on znając potrzeby dziecka, może najlepiej określić wagę kołderki. Ważne, aby dokładnie określić przed zamówieniem ile ma ważyć kołderka, gdyż obciążenie jest zaszywane na stałe bez możliwości zmiany. Niestety rozprucie takiej kołderki jest wyjątkowe pracochłonne, trwa to często dłużej niż uszycie nowej, szczególnie, że trzeba to robić bardzo delikatnie, tak aby nie uszkodzić tkanin.

2. Wzrost dziecka – rozmiar kołderki powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Obecnie w ofercie posiadamy kołderki o standardowych wymiarach, ale przygotowujemy dla Państwa każdą wielkość. Kołderka powinna mieć następującą długość:

WZROST DZIECKA + 20CM do 30CM = DŁUGOŚĆ KOŁDERKI
(do 30cm w przypadku wzrostu podanego w niepełnych dziesiątkach)

Jeśli kołderka będzie zbyt duża obciążenie zalecane przez terapeutę będzie rozszyte na zbyt dużej powierzchni, a co za tym idzie obciążenie punktowe (kwadrat 10x10cm) będzie zbyt małe. Oznacza to, że kołderka będzie dociążać ciało w sposób nie wystarczający. Dodatkowo większa część kołderki będzie leżeć po za ciałem dziecka, dociążając materac łóżka zamiast dziecko. W przypadku gdy obawiamy się że dziecko zbyt szybko wyrośnie ze swojej kołderki warto zainwestować w Kołderkę ROŚNIJ ZE MNĄ. Początkowo stosujemy główną część kołderki i to właśnie dla niej podajemy wielkość obciążenia jaką zalecił terapeuta prowadzący dziecko. W momencie gdy dziecko podrośnie dopinamy dodatkową część suwakiem. Dodatkowa część wydłuża kołderkę o 30cm. Obciążenie w dopinanej części jest proporcjonalne do zamawianej części głównej. Dzięki temu po dopięciu dodatkowej części kołderka ma nadal równomiernie rozłożone obciążenie na całej powierzchni.

3. Rodzaj obciążenia – wypełnienie kołderki stanowi granulat szklany lub kulki szklane. Każdy rodzaj wypełnienia jest hipoalergiczny i bezpieczny dla dziecka. Dodatkową zaletą każdego wypełnienia jest możliwość prania kołderki w wodzie. Obciążenie rozszyte jest równomiernie na całej powierzchni kołderki. W przypadku gdy dziecko ma zdiagnozowaną nadwrażliwość słuchową lub dotykową zalecanym wypełnieniem są kulki szklane, które w przeciwieństwie do granulatu nie wydają trzeszczącego dźwięku podczas przesypywania się obciążenia wewnątrz kołderki. Są również delikatniejsze w dotyku.

4. Tkaniny – najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne takie jak bawełna. Jest to szczególnie ważne gdy mamy do czynienia z alergią. Ważne jest również to, aby kołderka była specjalnie wzmocniona wewnątrz dodatkowymi warstwami białej bawełny. Tylko takie wzmocnienie daje gwarancję, że wypełnienie nie wydostanie się na zewnątrz kołderki. W przypadku gdy dziecko ma dużą nadwrażliwość dotykową warto stosować Pled Obciążeniowy, który zamiast tkaniny bawełnianej na spodzie ma wszyty mięciutki polar Minky. Mięciutki polarek na spodniej części jest miły w dotyku, a używanie pledu staje się dla dziecka przyjemnością, a nie obowiązkiem.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZAKUPU ZA POŚREDNICTWEM FORMULARZA ZAMÓWIEŃ ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE

Z PRZYJEMNOŚCIĄ ODPOWIEMY NA WSZYSTKIE PYTANIA I POMOŻEMY W PRAWIDŁOWYM DOBORZE KOŁDERKI ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych jak dobrać wagę? – Sensoric


Ten wpis został zamieszczony w kategorii . Dodaj permalink do zakładek.