Przejdź do treści

Przy jakich dolegliwościach może pomóc kołdra obciążeniowa?

Kołdra dociążająca

Kołdra obciążeniowa to rozwiązanie, które doceniane jest przez osoby, cierpiące na różnorodne dolegliwości. Jak dokładnie działa i kiedy rzeczywiście może nam pomóc? Dziś odpowiadamy na te pytania.

Co zrobić, żeby kołdra obciążeniowa zadziałała?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Wybór kołdry sensorycznej zawsze powinien być przemyślany. To absolutnie nie może być pierwszy lepszy produkt. Przede wszystkim kołdry obciążeniowe należy kupować z myślą o konkretnym użytkowniku. Waga produktu nie jest bowiem przypadkowa. Odpowiedni nacisk na mięśnie, stawy, ścięgna osiągniemy tylko wtedy, gdy kołdra dociążająca będzie stanowiła ok. 10 proc. naszej masy ciała.

Kiedy kołdra sensoryczna rzeczywiście może nam pomóc?

  • problemy ze snem

Słaba jakość snu? Problemy z zaśnięciem? Przedwczesne wybudzanie się? Wiele osób cierpi na takie problemy. Niepełnowartościowy odpoczynek może być przyczyną osłabionego samopoczucia, problemów z koncentracją, a czasem prowadzić nawet to poważniejszych problemów zdrowotnych. Kołdra obciążeniowa u wielu osób skraca czas zasypiania, sprzyja rozluźnieniu i sprawia, że sen jest głębszy.

  • nerwica, depresja, lęki

Dzięki temu, że stosowanie kołdry obciążeniowej wycisza i uspokaja, produkt polecany jest osobom, które mają szczególne problemy z osiągnięciem stanu relaksu. Mowa m.in. o zdiagnozowanych chorobach psychicznych. Nie należy jednak traktować kołdry terapeutycznej jako remedium na wszystkie problemy. Najpierw więc skonsultujmy się ze specjalistą, który doradzi nam, co zrobić, aby zmniejszyć objawy choroby.

  • zaburzenia integracji sensorycznej, ADHD, padaczka i nie tylko

Można mnożyć choroby i dolegliwości, w leczeniu których przydatna może okazać kołdra dociążająca. Produkt stymuluje propriocepcję. Taka stymulacja bezpośrednio wpływa na układ nerwowy. W efekcie kołdry obciążeniowe polecane są dla osób ze spektrum autyzmu, z Zespołem Tourette’a, Hallera, Retta. Kołdry sensoryczne obciążeniowe można wypróbować u ludzi, którzy cierpią na Zespół Niespokojnych Nóg oraz na Całościowe Zaburzenia Rozwojowe.

Odpowiednie stosowanie kołder obciążeniowych – co to oznacza w praktyce?

Czy z kołdrami sensorycznymi należy spać całą noc? Czy może wykorzystać je jedynie podczas krótkotrwałego odpoczynku w ciągu dnia? Ta kwestia często zależy od indywidualnych upodobań. Specjalista może także zalecić wykonywanie konkretnych ćwiczeń z wykorzystaniem kołder obciążeniowych, pozytywnie wpływających na rozwój procesów integracji sensorycznej.