Kołdry sensoryczne są łatwo dostępne, prezentują się niezwykle estetycznie i doceniane są za swoją skuteczność działania. Zanim zdecydujemy się na zakupy, warto przeanalizować, jak dokładnie wpływają na organizm.
Czy kołdry sensoryczne zawsze działają?
Nawet najskuteczniejszych, najbardziej popularnych rozwiązań dotyczą pewne wyjątki. Podobnie jest z kołdrą obciążeniową. Produkt pomaga wielu osobom, dając im ulgę i ułatwiając walkę z codziennymi dolegliwościami. Czasem jednak kołdra sensoryczna może zaszkodzić. Jeśli zmagamy się np. z zaburzeniami układu oddechowego, zaburzeniami krążenia, obniżonym napięciem mięśniowym, powinniśmy z ostrożnością podchodzić do stosowania kołder sensorycznych. Warto zaznaczyć, że to wcale nie oznacza, że takie osoby muszą całkowicie zrezygnować z zakupu kołdry obciążeniowej. Często specjalista po dokładnym poznaniu pacjenta jest w stanie wykluczyć zagrożenie i stwierdzić, że dana choroba nie jest przeciwwskazaniem.
Czy kołdra sensoryczna pomaga w walce z depresją, lękami i nerwicami?
Wyżej wymienione zaburzenia dotykają coraz więcej osób. Problemem nadal jest niska świadomość na temat chorób i zaburzeń psychicznych, co skutkuje tym, że zbyt mało osób decyduje się sięgnąć po profesjonalną pomoc. Kołdra obciążeniowa pomaga w wyciszeniu i uspokaja, co oznacza, że może wesprzeć leczenie i terapię. To dlatego wielu specjalistów poleca taką opcję swoim pacjentom. Należy jednak pamiętać, żeby nie traktować kołder obciążeniowych jako jedynego ratunku, tylko jako przydatne, skuteczne wsparcie innych kroków.
W leczeniu jakich chorób pomaga kołdra terapeutyczna?
Kołdry obciążeniowe zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby stymulować czucie głębokie. Jej działanie wykorzystane może być podczas terapii integracji sensorycznej. Warto podążać za instruktażem terapeuty, który zaproponuje odpowiednie:
- zabawy;
- ćwiczenia;
- techniki wykorzystania produktu.
Stosowanie kołder obciążeniowych może być także dobrym pomysłem u osób, które cierpią na nadaktywność, zespół niespokojnych nóg i ADHD. Kołdra dociążająca stosowana jest także przez osoby, cierpiące na przewlekły ból, całościowe zaburzenia rozwoju, porażenie mózgowe, zespół stresu pourazowego, zespół Tourette’a, Williamsa, Retta, Hellera, Charge’a. Kołdrę dociążającą możemy wykorzystać i w gabinecie terapeuty, i w domowym zaciszu. Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy zastosować produkt, powinniśmy pamiętać, by wybierać kołdry obciążeniowe tylko z pewnych źródeł, przebadane, wytwarzane z certyfikowanych tkanin i zarejestrowane jako wyrób medyczny.