Kołdra sensoryczna może na pierwszy rzut oka niczym nie różnić się od kołdry, którą powszechnie uznaje się za tradycyjną. Dobrej jakości rozwiązanie jest przyjemne dla skóry, zapewnia komfort i pozwala na solidny wypoczynek. Specjaliści, odpowiadający za opracowanie kołdry obciążeniowej poszli jednak krok dalej, proponując warianty, będące odpowiednie dla szczególnie wymagających osób.
Z czego się składa kołdra sensoryczna?
Kołdra tworzona jest przez materiał obciążający oraz tkaninę, która otula wnętrze kołdry w taki sposób, aby się nie przemieszczało (potrzebnych jest kilka warstw materiału). W ten sposób wypełnienie pozostaje równomiernie rozłożone. Ale co znajduje się w środku kołdry? Przeważnie we wnętrzu znajdziemy granulat szklany lub kulki szklane. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, czy rozważana przez nas kołdra terapeutyczna jest zarejestrowana jako wyrób medyczny. Dobrze będzie zweryfikować też, czy do produkcji użyto tkanin certyfikowanych i w pełni bezpiecznych.
Jak dbać o kołdry sensoryczne?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zadbać o kondycję kołdry obciążeniowej. Czy można ją prać tak jak zwykłą kołdrę, czy może jej wypełnienie wymaga zupełnie innego postępowania? Na szczęście pod tym kątem produkt nie jest bardzo wymagający. Kołdra dociążająca może być prana w wodzie. Wystarczy:
- dodać delikatnych detergentów;
- kontrolować temperaturę (nie powinna być zbyt wysoka);
- wirować ją na średnich obrotach.
Jak widać, nie trzeba podejmować skomplikowanych kroków, żeby zadbać o czystość kołder dociążających.
Kiedy kołdra terapeutyczna może okazać się dobrym wyborem?
Kołdry obciążeniowe wykorzystywane są w terapii integracji sensorycznej. Są pomocne w terapii zaburzeń rozwoju psychoruchowego, wspierają leczenie chorób neurodegeneracyjnych, pozwalają ograniczyć poziom lęku, stymulują czucie głębokie, przez co wyciszają
Nie brakuje także osób, które decydują się zakupić kołdrę dociążającą, chociaż nie cierpią na wcześniej wspomniane problemy. Poszukują po prostu wyrobu, który zapewni im relaks i pozwoli w pełni wypocząć.
Kołdry obciążające sprawiają, że łatwiej jest zasnąć i wyciszyć się, a to może docenić każdy. Warto podkreślić, że kołdra obciążeniowa nie musi być stosowana tak jak tradycyjne rozwiązania, a więc otulać nas przez całą noc. Niektórzy lubią korzystać z niej przez krótszy czas. W takich sytuacjach kołdry sensoryczne obciążeniowe będą idealnymi sojuszniczkami podczas drzemek i krótkiego relaksu w ciągu dnia.