Przejdź do treści

Agresja u dzieci

kołra obciążeniowa a agresja u dzieci

Dzieci nie zawsze są grzeczne, a działania agresywne są zjawiskiem dość powszechnym. W grupie rówieśników zawsze znajdzie się dziecko, które krzyczy, bije, niszczy rzeczy lub je zabiera. Z reguły jest ono niezbyt lubiane przez innych czy izolowane w relacjach.

Z czego wynikają takie zachowania?

Zachowania agresywne to naturalne mechanizmy, za pomocą których dzieci starają sobie poradzić ze swoimi emocjami. Trudne dla siebie sprawy i dręczące je problemy odreagowują w sposób niegrzeczny i przykry dla swojego otoczenia. Nie oznacza to, że dziecko jest złe, ale to, że ma kłopot z poradzeniem sobie w danej sytuacji. Nie traktujmy więc takiego zachowania jako przejaw złośliwości. To informacja dla nas o jego trudnościach lub próbie zwrócenia na siebie uwagi w niejasnej dla niego sytuacji. Zachowanie takie pozwala skupić na nim uwagę osób dorosłych u których wie, że znajdzie wsparcie i pomo

Kiedy pojawiają się zachowania agresywne u dzieci?

W przeciwieństwie do nas dziecko nie jest jeszcze na tyle dojrzałe by móc panować nad swoją złością. Działania jego są spontaniczne, a jego skutki nie pozostają w jego psychice zbyt długo. Pomimo jasnych przyczyn występowania działań agresywnych to trudno przyznać, że są one często trudne do zniesienia przez domowników czy rówieśników. Aby sobie z nimi poradzić należy przede wszystkim uświadomić sobie, że zabranianie wyrażania złości i karcenie dziecka może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Warto również pamiętać że zachowania agresywne mogą być wynikiem stresu, na które może być wystawione dziecko w związku ze zmianami w jego życiu, a w przypadku dzieci nastoletnich z burzą hormonów.

Jak pomóc dziecku?

Warto uważniej się przyjrzeć naszym dzieciom, aby pomóc im poszukać rozwiązań ich wewnętrznych rozterek i problemów. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju metody zmniejszające poziom pobudzenia czy wzburzenia. Stosowanie kołdry sensorycznej wpływa na ich samopoczucie, a co za tym idzie poprawę zachowania. Delikatny nacisk kołderki obciążeniowej wpływa na ciało rozluźniająco i relaksująco, zmniejszając tym samym poziom wewnętrznego napięcia. Stosując kołdrę obciążeniową oddziałujemy na układ nerwowy dziecka, regulując jego pracę, zapewniając mu komfort psychiczny i zrównoważony rozwój. W trakcie korzystania z kołderki obciążeniowej stymulujemy ciało dziecko do zwiększenia produkcji serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój oraz melatoniny wpływającej na spokojny i zdrowy sen.