Przejdź do treści

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Niegrzeczne i źle wychowane dziecko to stwierdzenie często pojawia się w kontekście dzieci dotkniętych ADHD czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi i koncentracji. My nieświadomi obserwatorzy często nie zdajemy sobie sprawy, że zachowanie takie nie wynika ze złej woli dziecka, ale z zaburzeń psychofizycznych utrudniających jego zdolność do wewnętrznej kontroli i izolacji w ramach ogólnie przyjętych norm społecznych.

Jak rozpoznać objawy czyli czy to ADHD?

Dzieci z ADHD często mają problem z długim siedzeniem w ławce szkolnej, są przesadnie hałaśliwie przez co utrudniają prowadzenie zajęć lekcyjnych. Ich zachowanie łączy się z niezrozumieniem środowiska oraz brakiem jego akceptacji. Jak rozpoznać czy nasze dziecko zmaga się z tym schorzeniem? Charakteryzują go trzy typy objawów, które powinny występować jednocześnie:

Związane z nadmierną ruchliwością

Dziecko  nie potrafi usiedzieć dłuższy czas w jednym miejscu, jest nadmiernie ruchliwe, wierci się na krześle, często porusza rękoma i nogami, jest rozbiegane i często nazbyt hałaśliwe w stosunku do swoich rówieśników. Dzieci z ADHD mają dużą potrzebę ruchu, której celem jest rozładowanie wewnętrznego napięcia.

Związane z nadmierną impulsywnością

Dziecko jest niecierpliwe, przerywa wypowiedzi innych osób, nie potrafi poczekać na swoją kolej, odpowiada nawet gdy nie jest pytane. Wyraża emocje i myśli bez zastanowienia, nie biorąc pod uwagę ewentualnych konsekwencji. Podczas zadań i zabaw grupowych nie umie cierpliwie czekać na swoją kolej, często przeszkadza innym.

Związane z problemem z koncentracją

Dziecko nie potrafi skupić uwagi, ma trudności w organizacji własnej pracy, często gubi rzeczy, zapomina nie tylko o swoich obowiązkach, ale również szybko się dekoncentruje co utrudnia mu dokończenie danej czynności. Działania wykonywane przez dziecko potrafią być nie przemyślane, bez określenia jego konsekwencji w przyszłości.

*

*

Jak prawidłowo zdiagnozować ADHD?

Celem głębszej analizy oraz dokładnego zdiagnozowania zaburzeń związanych z ADHD warto udać się do specjalisty, które z pewnością pomoże nie tylko potwierdzić lub wykluczyć występowanie ADHD u naszego dziecka, ale również nakieruje nasze dalsze działania na najlepszą drogę. Terapeuta może również zalecić stosowanie kołdry obciążeniowej, dopasowanej do potrzeb dziecka. Jej działanie opiera się na delikatnym dociążeniu ciała, co daje poczucie relaksu i odprężenia.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci z ADHD

Kołdra sensoryczna poprzez delikatny nacisk na receptory umieszczone w ścięgnach i mięśniach oddziałuje na układ proprioceptywny dziecka odpowiedzialny za tak zwane czucie głębokie. Systematyczne stosowanie kołderki obciążeniowej sprawia że dziecko sprawniej odbiera i przetwarza bodźce sensoryczne. Wpływa również na poprawę jego koncentracji i skupienia w ciągu dnia. Dodatkowo jego sen staje się głębszy i spokojniejszy, ograniczając częste wybudzanie się dziecka w trakcie odpoczynku. Wyciszenie i rozluźnienie zmniejsza poczucie lęku i stany depresyjne, które mogą towarzyszyć problemom w szkole i niezrozumieniu ze strony środowiska zewnętrznego.